Podstawowe informacje, odległości, mapy dojazdu i odnośniki do szczegółowych informacji o atrakcjach w naszej okolicy.
Babiogórski Park Narodowy
W trakcie wędrówki licznymi szlakami, spotykamy się z bogatą fauną i florą Babiogórskiego Parku Narodowego. Szczyt – Diablak 1725 m.n.p.m to świetny punkt widokowy. Widać stąd całą panoramę Tatr, kotlinę Orawsko-Nowotarską , Jezioro Orawskie, Gorce, Beskid Makowski. W drodze powrotnej warto odwiedzić schronisko na Markowych Szczawinach (1180 m.n.p.m), oraz stawy i źródełka. Przy schronisku znajduje się Muzeum Turystyki Górskiej PTTK. Niezapomniane wrażenia wywołuje wyprawa na wschód słońca. Babia Góra pięknie wygląda także z orawskich wiosek.
10 km
Schronisko: www.markoweszczawiny.pttk.pl
Park: www.bgpn.pl
Babia Góra: Mapa google
Schronisko: Mapa google
Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej
W skansenie znajdują się domy, wiejskie warsztaty rzemieślnicze, szkoła, dwie karczmy, dzwonnica, dwór, kościół z plebanią. Najciekawszym obiektem Parku jest dwór Moniaków z XVII i XVIII w. We wnętrzu dworu zgromadzono meble, naczynia i sprzęty z XIX w. W budynkach gospodarczych wokół dworu przedstawiono różne działy gospodarki orawskiej. Warto też zobaczyć 4 wiejskie zakłady przemysłowe: olejarnię, kuźnię, tartak i folusz. Na terenie skansenu prowadzone są Muzealne ścieżki edukacyjne o tematyce regionalnej, między innymi: "malarstwo na szkle – ukryte pod hasłem Mistrz i uczeń", "jak to ze lnem było", "Od ziarna do chleba", "Orawskie zabawki szmaciane", "Ozdoby z bibuły". W skansenie odbywają się różne imprezy związane ze zwyczajami regionalnymi jak i z muzyką klasyczną.
Jezioro Orawskie
Zbiornik wodny na Słowacji, tuż przy Polskiej granicy. Zbiornik przyciąga wędkarzy. Przy samym zbiorniku na Słowacji obowiązują Słowacki przepisy dotyczące połowu ryb. Polscy wędkarze korzystają z górnej części jeziora przy rzece Czarna Orawa (po Polskiej stronie), dojeżdżając od miejscowości Chyżne lub Lipnica Wielka. W tych samych miejscach jest możliwe dzikie plażowanie. W Namestowie na Słowacji jest przygotowana zagospodarowana plaża. Warto skorzystać z rejsów widokowych po jeziorze. Górna część jeziora u gdzie ujście ma Czarna Orawa, to miejsce dla miłośników obserwacji dzikiej przyrody. To tam odbywają się koncerty licznych gatunków ptaków, na rzece pojawiają się nory bobrów a w polu przelatują, sarny, jelenie, lisy i zające.
Rejsy 35 km
Dzika plaża 30 km
Plaża Namestovo 35 km
Czarna Orawa -Chyżne 20 km
Rejsy: Mapa google
Dzika plaża: Mapa google
Plaża Namestovo: Mapa google
Czarna Orawa -Chyżne : Mapa google
Wypasiona Dolina
W Zubrzycy Górnej znajduje się miejsce do aktywnego wypoczynku. Zarówno dorośli jak i dzieci mogą skorzystać z bezpiecznych i licznych atrakcji. To między innymi park linowy o różnym stopniu trudności, kąpielisko, podgrzewane beczki, paintball i wiele innych atrakcji.
Najbliższa okolica
Okolica. Zubrzyca leży na trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego- czerwony szlak długości 500 km. Godne polecenia są też inne szlaki turystyczne przebiegające przez malownicze tereny Orawy. Dla zapaleńców jazdy rowerowej dostępne liczne dzikie ścieżki. Swój urok mają także wycieczki drogami i bezdrożami regionu. Na hali można skosztować i zakupić oscypek i obserwować pasące się owce. W zależności od pory roku, okoliczne łąki pokryte są dywanami kwiatów (np mlecze), lub mroźną szadzią. Wczesne poranki to okazja do obserwacji majestatycznych mgieł snujących się przy ziemi. Jesień to magia kolorów. Największą zaletą jest cisza z dala od tłumów, szumu i komercji.
Tatry i Zakopane
Jeden z wielu dni pobytowych można poświęcić na wyjazd do Zakopanego lub w Tatry. W Zakopanym koniecznie trzeba odwiedzić Krupówki, karczmy, można wjechać kolejką na Gubałówkę lub Kasprowy Wierch. Warto się wybrać w do Tatrzańskiego Parku Narodowego w doliny (Morskei Oko, Pięciu Stawów, Chchołowska, Kościeliska) szczyty (Giewont, Rysy, Kondracka Kopa, Wołowiec). Okres wiosenny to okazja do podziwiania krokusów między innymi na polanie Chochołowskiej.