Atrakcje w okolicy

Podstawowe informacje, odległości, mapy dojazdu i odnośniki do szczegółowych informacji o atrakcjach w naszej okolicy.

Babiogórski Park Narodowy


W trakcie wędrówki licznymi szlakami, spotykamy się z bogatą fauną i florą Babiogórskiego Parku Narodowego. Szczyt – Diablak 1725 m.n.p.m to świetny punkt widokowy. Widać stąd całą panoramę Tatr, kotlinę Orawsko-Nowotarską , Jezioro Orawskie, Gorce, Beskid Makowski. W drodze powrotnej warto odwiedzić schronisko na Markowych Szczawinach (1180 m.n.p.m), oraz stawy i źródełka. Przy schronisku znajduje się Muzeum Turystyki Górskiej PTTK. Niezapomniane wrażenia wywołuje wyprawa na wschód słońca. Babia Góra pięknie wygląda także z orawskich wiosek. 


10 km

Babia Góra: Mapa google

Schronisko: Mapa google


Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej


W skansenie znajdują się domy, wiejskie warsztaty rzemieślnicze, szkoła, dwie karczmy, dzwonnica, dwór, kościół z plebanią. Najciekawszym obiektem Parku jest dwór Moniaków z XVII i XVIII w. We wnętrzu dworu zgromadzono meble, naczynia i sprzęty z XIX w. W budynkach gospodarczych wokół dworu przedstawiono różne działy gospodarki orawskiej. Warto też zobaczyć 4 wiejskie zakłady przemysłowe: olejarnię, kuźnię, tartak i folusz. Na terenie skansenu prowadzone są Muzealne ścieżki edukacyjne o tematyce regionalnej, między innymi: "malarstwo na szkle – ukryte pod hasłem Mistrz i uczeń", "jak to ze lnem było", "Od ziarna do chleba", "Orawskie zabawki szmaciane", "Ozdoby z bibuły". W skansenie odbywają się różne imprezy związane ze zwyczajami regionalnymi jak i z muzyką klasyczną.Jezioro Orawskie


Zbiornik wodny na Słowacji, tuż przy Polskiej granicy. Zbiornik przyciąga wędkarzy. Przy samym zbiorniku na Słowacji obowiązują Słowacki przepisy dotyczące połowu ryb. Polscy wędkarze korzystają z górnej części jeziora przy rzece Czarna Orawa (po Polskiej stronie), dojeżdżając od miejscowości Chyżne lub Lipnica Wielka. W tych samych miejscach jest możliwe dzikie plażowanie. W Namestowie na Słowacji jest przygotowana zagospodarowana plaża. Warto skorzystać z rejsów widokowych po jeziorze. Górna część jeziora u gdzie ujście ma Czarna Orawa, to miejsce dla miłośników obserwacji dzikiej przyrody. To tam odbywają się koncerty licznych gatunków ptaków, na rzece pojawiają się nory bobrów a w polu przelatują, sarny, jelenie, lisy i zające.


Rejsy 35 km

Dzika plaża 30 km

Plaża Namestovo 35 km

Czarna Orawa -Chyżne 20 km

Rejsy: Mapa google

Dzika plaża: Mapa google

Plaża Namestovo: Mapa google

Czarna Orawa -Chyżne : Mapa googleWypasiona Dolina


W Zubrzycy Górnej znajduje się miejsce do aktywnego wypoczynku. Zarówno dorośli jak i dzieci mogą skorzystać z bezpiecznych i licznych atrakcji. To między innymi park linowy o różnym stopniu trudności, kąpielisko, podgrzewane beczki, paintball i wiele innych atrakcji.Najbliższa okolica


Okolica. Zubrzyca leży na trasie Głównego Szlaku Beskidzkiego- czerwony szlak długości 500 km. Godne polecenia są też inne szlaki turystyczne przebiegające przez malownicze tereny Orawy. Dla zapaleńców jazdy rowerowej dostępne liczne dzikie ścieżki. Swój urok mają także wycieczki drogami i bezdrożami regionu. Na hali można skosztować i zakupić oscypek i obserwować pasące się owce. W zależności od pory roku, okoliczne łąki pokryte są dywanami kwiatów (np mlecze), lub mroźną szadzią. Wczesne poranki to okazja do obserwacji majestatycznych mgieł snujących się przy ziemi. Jesień to magia kolorów. Największą zaletą jest cisza z dala od tłumów, szumu i komercji.


1-15 km

Bacówka: Mapa google

Wieża widokowa: Mapa google


Tatry i Zakopane


Jeden z wielu dni pobytowych można poświęcić na wyjazd do Zakopanego lub w Tatry. W Zakopanym koniecznie trzeba odwiedzić Krupówki, karczmy, można wjechać kolejką na Gubałówkę lub Kasprowy Wierch. Warto się wybrać w do Tatrzańskiego Parku Narodowego w doliny (Morskei Oko, Pięciu Stawów, Chchołowska, Kościeliska) szczyty (Giewont, Rysy, Kondracka Kopa, Wołowiec). Okres wiosenny to okazja do podziwiania krokusów między innymi na polanie Chochołowskiej.


Atrakcje w okolicy

Bliższe i dalsze atrakcje i niezbędne informacje

Orawskie Centrum Kultury

10 km

Hala Krupowa, rezerwat na Policy (pieszo )

10 km

Kolej linowa Mosorny Groń

15 km

Kościół w Orawce

14 km

Zawoja Klasztor Karmelitów

30 km

Termy Chochołowskie

35 km

Termy Gorący Potok

44 km

Kolej na Kasprowy Wierch

42 km

Kalwaria Zebrzydowska

55 km

Wadowice Muzeum JP II

55 km

Kolej Linowa Rohacze

62 km

Orawska kolej leśna

60 km

Zator Energylandia

70 km

Oświęcim Muzeum

90 km

Gdzie zjeść

Restauracje, karczmy i pizzerie

Pizzeria Zielony Raj (Zubrzyca Górna)

1 km

Pizzeria Primo (Zubrzyca Górna)

3 km

Restauracja Pasieka (Jabłonka)

10 km

Przystań w Kabanosie (Jabłonka)

11 km

Karczma Zbójnicka (Zawoja)

15 km

Karczma Tabakowy Chodnik (Zawoja)

17 km

Restauracja Bacówka (Chyżne)

20 km

W Beskidy z nami-Agrozacisze