Korona Ziemi

 

W pobliskiej Zawoi znajduje się Centrum Górskie Korona Ziemi.
W centrum znajduje się 9 makiet najwyższych szczytów górskich poszczególnych kontynentów wchodzących w skład tzw. Korony Ziemi oraz makieta Królowej Beskidów – Babiej Góry. Największa makieta ma rozpiętość niemal 3 m i mierzy prawie 3 m wysokości. 
Kolejne pomieszczenie to sala multimedialna. Zwiedzający może dotknąć prawdziwej historii podboju gór Ziemi dzięki licznym rekwizytom, jak również poprzez kontakt z najwybitniejszymi himalaistami świata, postaciami przełomowymi dla historii taternictwa, alpinizmu i himalaizmu. Wszystkiego doświadczamy  w formie rzeczywistej i wirtualnej. 
Dodatkowym elementem edukacyjnym są wielkie ekrany „multitouch” przybliżające wszelaką wiedzę o górach świata – ich historii, geologii, usytuowaniu, warunkach klimatycznych. 
W obiekcie znajduje się także sala sportów ekstremalnych oraz kino górskie, w którym wyświetlane są filmy związane z tematyką górską.
Inne atrakcje:
– Rozsuwana zewnętrzna makieta Babiej Góry zlokalizowana obok budynku Centrum Górskiego. Do makiety można wejść, co pozwala poznać przekrój geologiczny góry, poznać  piętra roślinności oraz procesy górotwórcze.
– Restauracja, której menu jest skonstruowane z myślą o obsłudze masowych wycieczek, głównie dzieci i młodzieży. Główną atrakcją menu są dania nawiązujące do potraw związanych z kuchnią i wyglądem szczytów wchodzących w skład Korony Ziemi. Nie brakuje również akcentów regionalnych. 
– Park Linowy „Las Przygód” usytuowany na powierzchni 1,6 ha w pięknym lesie. Trasy dostosowane są do różnych kategorii wiekowych – od 3 lat aż do  wieku dojrzałego. Proponujemy liczne ścieżki edukacyjne, np. „Praca Leśnika”; jak równie Spacer widokowy w Koronach Drzew na wysokości 18 m, i wiele innych!